Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Powiecie Warszawskim Zachodnim informuje, że od lipca 2008 roku rozpoczyna realizację projektu pt. “Aktywność szansą na lepsze jutro” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Działania 7.1.2 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie.
Rok 2008
Rozpoczynamy projekt “Aktywność szansą na lepsze jutro” !!!
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Powiecie Warszawskim Zachodnim informuje, że od lipca 2008 roku rozpoczyna realizację projektu pt. “Aktywność szansą na lepsze jutro” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Działania 7.1.2 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie.
W projekcie weźmie udział 80 osób, w tym 65 osób niepełnosprawnych będących uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej znajdujących się na terenie Powiatu Warszawskiego Zachodniego oraz 15 osób opuszczających placówki opiekuńczo – wychowawcze i rodziny zastępcze.
W ramach projektu będą realizowane następujące zadania:
dla osób niepełnosprawnych:
- kursy zawodowe: zakładanie i pielęgnacja terenów zielonych oraz obsługa komputera,
- grupowe warsztaty zawodowe,
- indywidualne konsultacje z psychologiem i doradcą zawodowym,
dla osób opuszczających placówki opiekuńczo – wychowawcze i rodziny zastępcze:
- spotkania warsztatowe i indywidualne z psychologiem i doradcą zawodowym,
- kurs prawa jazdy.
Zajęcia zaczynają się od 21 lipca 2008 roku.
Podsumowanie projektu !!!
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Powiecie Warszawskim Zachodnim w lipcu 2008 roku rozpoczęło realizację projektu pt.: “Aktywność szansą na lepsze jutro” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Działania 7.1.2 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie.
Działania związane z aktywną integracją objęły wsparciem łącznie 80 osób, w tym: 65 osób niepełnosprawnych, będących uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej znajdujących się na terenie Powiatu Warszawskiego Zachodniego oraz 15 osób będących wychowankami placówek opiekuńczo – wychowawczych oraz rodzin zastępczych. Za nadzór nad realizacją projektu odpowiedzialni byli pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Powiecie Warszawskim Zachodnim.
Założeniem aktywnej integracji było wyeliminowanie barier utrudniających aktywizację zawodową osób objętych wsparciem. Instrumenty oferowane w ramach aktywnej integracji obejmowały takie działania jak:
- Indywidualne konsultacje z psychologiem,
- Grupowe warsztaty zawodowe,
- Indywidualne konsultacje z doradcą zawodowym.
Ponadto ramach indywidualnych planów usamodzielnienia został przeprowadzony kurs prawa jazdy dla 15 osób, natomiast dla osób niepełnosprawnych przeprowadzono kursy zawodowe: z zakresu zakładania i pielęgnacji terenów zielonych dla 55 osób oraz z zakresu obsługi komputera dla 10 osób.
Celem indywidualnych konsultacji z psychologiem było omówienie zgłaszanych przez uczestników trudności oraz przedstawienie uczestnikom elementów komunikacji werbalnej i niewerbalnej.
W ramach indywidualnych konsultacji z doradcą zawodowym oprócz elementów doradztwa zawodowego, Beneficjenci otrzymali wsparcie w zakresie nabycia umiejętności prawidłowego przygotowania dokumentów aplikacyjnych, tj. CV oraz listu motywacyjnego.
W ramach warsztatów zawodowych uczestnicy mogli przećwiczyć style autoprezentacji, rozmowy kwalifikacyjne.
Kurs zawodowy z zakresu zakładania i pielęgnacji terenów zielonych obejmował 49h, w trakcie których na terenie Domu Pomocy Społecznej w Sadowej przeszkolono 25 osób niepełnosprawnych a na terenie Domu Pomocy Społecznej w Bramkach przeszkolono 30 osób niepełnosprawnych. Zakres szkolenia obejmował zapoznanie z zasadami BHP w ogrodzie, zapoznanie z podstawowymi gatunkami roślin, zwłaszcza drzew i krzewów. Przeprowadzono zajęcia teoretyczne i praktyczne mające na celu zapoznanie z planowaniem i realizacją nasadzeń oraz zakładaniem i pielęgnacją trawników. Umożliwiono uczestnikom zdobycie umiejętności obsługi zmechanizowanego sprzętu do pielęgnacji zieleni.
Kurs zawodowy z zakresu obsługi komputera obejmował 49h, w trakcie których na terenie Centrum Terapii w Bramkach przeszkolono 10 osób niepełnosprawnych. Szkolenie obejmowało swoim zakresem zapoznanie uczestników z budową komputera, zapoznanie z systemem WINDOWS i podstawowymi zasadami pracy w tym systemie. Umożliwiono uczestnikom zdobycie praktycznych umiejętności pisania, sprawdzania pisowni, przenoszenia, kopiowania oraz drukowania tekstu, jak również posługiwania się Internetem i wyszukiwania informacji w sieci.
W wyniku realizacji projektu wzrosły umiejętności uczestników, które są niezbędne do poprawy funkcjonowania na rynku pracy. Tym samym projekt przyczynił się do:
- podniesienia samooceny,
- wzrostu pewności siebie,
- wzrostu aspiracji osobistych i zawodowych,
- zdobycia doświadczenia zawodowego oraz praktycznych umiejętności zawodowych,
- nabycia umiejętności poszukiwania pracy,
- nabycia umiejętności rozmowy z pracodawcą,
- nabycia umiejętności zaprezentowania swoich mocnych stron,
- nabycia umiejętności napisania CV i listu motywacyjnego,
- podniesienia umiejętności skutecznej komunikacji.
W dniu 25 listopada 2008 roku odbyło się spotkanie z wręczeniem zaświadczeń i certyfikatów, w którym wzięło udział 20 osób w tym 15 uczestników projektu będących wychowankami placówek opiekuńczo – wychowawczych oraz rodzin zastępczych. Projekt „Aktywność szansą na lepsze jutro” zakończyła uroczystość, która odbyła się 28 listopada 2008 roku na terenie Centrum Ter